Z čeho postavit dům?

Z čeho stavět?

Než se pustíte do stavby domu, nejspíš budete přemýšlet nad tím, z čeho váš dům bude. Z klasických pálených cihel? Nebo spíš z tvárnic? Jakému materiálu dát přednost, který je trvalejší, má vyšší nosnost, bude vám stačit a bude hlavně levnější? Je to velmi složitá otázka a její odpověď je velmi důležitá. Hrubá stavba totiž není levnou záležitostí a vybraný materiál bude zásadní i pro další stavební práce. Proto neváhejte sednout k internetu, pročítat informace o různých stavebních materiálech, hledat recenze a zajímat se o reálné zkušenosti běžných lidí i stavařů.

Co zvážit?

Při výběru správného materiálu na dům byste měli pečlivě zvážit celou řadu faktorů, které budou ovlivňovat celý budoucí charakter stavby. Každý materiál je totiž zcela jiný a má i jiné vlastnosti. Na prvním místě by tak rozhodně neměla být cena, nýbrž to, co od své stavby očekáváte. Promyslete, jaká je u daného materiálu například nasákavost. Dále zvažujte, jaké má izolační vlastnosti. Neopomeňte ani jeho akustické vlastnosti. Myslete na vzduchotěsnost. A nakonec zvažte i to, jak je s ním výstavba pracná nebo naopak snadná.

Klasické materiály

Z čeho tedy můžete stavět? Jak už jsme zmínili, tisíci lety prověřenou klasikou jsou pálené cihly. Ale faktem je, že se používají jen u mála novostaveb. Většina lidí dává přednost pórobetonu, vápenopískovým cihlám nebo betonovým tvárnicím. A když už někdo sáhne po cihlách, tak volí spíš formát velkých bloků, nikoliv jednotlivé cihličky.

Staronové materiály

V současnosti se začínají prosazovat také alternativní materiály. Ty se na stavbu domů používaly již v minulých staletích, ale moderní stavby už s nimi nepočítají. Řada lidí ale těmto starým materiálům dává přednost, zvlášť staví-li si „alternativní“ stavbu, která má být levnější, více ekologická, pasivní a nízkoenergetická. Proto není ničím neobvyklým využití slámy namísto izloace a použití hlíny na omítku. Přetrvávající klasikou je také dřevo – sruby jsou stále v módě a dřevostavby mají mnoho předností.

Zajímavé jsou také cementotřískové desky, které se posléze doplňují betonem – ale při výstavbě je nevyužívá tolik lidí. Podobné využití mají i betonové montované domy. A v současnosti lidé neváhají bydlet ani ve starém lodním kontejneru, který potřebuje pouze rozsáhlé úpravy, ale základní stavbu už má hotovou. Zkrátka, stavět lze z ledasčeho a je jen na vás, jakému materiálu dáte přednost a proč.

Přečtěte si také Nová kuchyňská linka nebo rekonstrukce kuchyně? nebo Solární panel na chatičku. Stačí to?

Fotografie