Nová kuchyňská linka nebo rekonstrukce kuchyně?

Kus za kus

Ideální okamžik nastává, pokud zlikvidujete starou kuchyňskou sestavu, zakoupíte novou a dáte ji na totožné místo. Všechno přesně sedí, nikde nic nepřekáží, stávající spotřebiče si ponecháte a fungujete dál – jen spokojeněji a v novém.

Jenže ne vždy jdou věci tak ideálně. A možná toužíte po větší kuchyni. Po nových a modernějších spotřebičích. Možná si přejete mít sporák jinde než dosud – nebo chcete mít úplně jiný typ. Sníte o myčce nádobí namísto dřezu. A uvažujete, kam s digestoří. Zkrátka, výměna kuchyně se někdy zvrtne v totální rekonstrukci a přestavbu této místnosti.

Pečlivé plánování

Je velmi pravděpodobné, že novou kuchyňskou linku si zvládnete nejen sami vybrat a zakoupit, ale dopravíte si ji domů (nebo vám ji prodejce přiveze) a pak si ji sestavíte, smontujete a pověsíte závěsné skříňky a police. To je ale jen úplné finále. Pokud totiž zjistíte, že vám vaše vysněná kuchyň doma nesedí, máte problém.

Proto je dobré už s předstihem se zamyslet, kolik volného místa v této místnosti máte, jak by mohla být nová kuchyň rozvržena, jak bude rozmístění spotřebičů nejpraktičtější a jestli se vám tam skutečně vejde vše, o čem sníte. Až podle těchto podkladů si vybírejte vhodnou kuchyň. A když takovou nemůžete nalézt? Dnes není problém nechat si vyrobit kuchyň na míru – truhlář přijde přímo k vám domů, vše si rozměří a rozkreslí a kuchyň vám vyrobí v takových rozměrech, barvách i z takových materiálů, jaké si vysníte.

Rozvody

Kuchyň máte koupenou či objednanou. Ale víte, jak je na tom vaše elektřina? Jak voda? Jak odpady? Budou vám postačovat stávající elektrické zásuvky? Utáhne váš elektrický rozvaděč všechny spotřebiče, které si přejete mít? Je elektrický rozvaděč uzpůsoben přechodu od klasického sporáku na sklokeramickou desku? Máte k dispozici revize?

To všechno jsou otázky, které si musíte zodpovědět, ještě než se do sestavování kuchyňské linky pustíte. A pokud něco nesedí, je zastaralé a vyžaduje to opravu, výměnu či rekonstrukci, není lepší čas než nyní – sundávat novou kuchyň kvůli vyvedení nové zásuvky už není tak snadné.

Proto si v případě potřeby včas pozvěte elektrikáře, instalatéra, zedníka či kohokoliv dalšího, kdo vám pomůže připravit základ pro vaši novou kuchyň. Pak už se budete moci radovat z nové kuchyňské linky, která vám vydrží spoustu let a nebude s ní žádný problém – protože včasná rekonstrukce proběhla v ideální čas.

Přečtěte si také Vymalování stěn nemusí být věda nebo Výběr správného bednění – první krok k úspěšné realizaci stavby

Fotografie