Nezařazené

Zateplení fasády domu

11. 1. 2023

Fasáda rodinného i bytového domu podléhá vlivům počasí i času. Na fasádu působí také plísně a řasy. Běžnou kontrolou stavu fasády se přesvědčíte, zda je potřeba naplánovat opravu vzniklých trhlin a dalších poškození. Na odbornou práci si pozvěte stavební firmu, která zjistí rozsah nutných oprav a navrhne řešení. Zároveň s opravou fasády si naplánujte zateplení fasády domu.

Zateplení fasády zásadně zamezí promrzání konstrukce domu a zpomalí únik tepla z interiéru. Tím zlepší domácí tepelnou pohodu a sníží náklady na vytápění. V neposlední řadě zlepší vzhled fasády Vašeho domu a prodlouží její trvanlivost.

V současnosti jsou nejčastěji používané materiály na zateplení fasády minerální vata a polystyren. Práce s pěnovým polystyrenem je snadná a má dobrý poměr užitné hodnoty k ceně. Na starých domech, které mají vlhké stěny je potřeba odstranit vlhkost a poté udělat tepelnou izolaci. V tomto případě se často použije minerální vata, která má i lepší akustické vlastnosti. Minerální vata je dražší než polystyren, a práce s ní je poněkud náročnější. Výhodou je, že najde využití i na nerovinných stěnách.

Na začátku procesu zateplení fasády je příprava stěny domu, která musí být očištěná od špíny, prachu a případně mastnoty. Nerovnosti stěn se musí srovnat. Materiál, který je citlivý na vlhkost je potřeba ošetřit nátěrem proti vlhkosti.

Natěračské práce

16. 12. 2022

Časy, kdy se stěny domů bílily pouze vápnem, které je sice žíravé, ale také desinfikuje, jsou naštěstí dávno, dávno pryč. Dnes si můžeme vybrat z nepřeberné škály druhů nátěrů a barev. Základním kritériem při výběru barvy je povrch, který chceme natřít či vymalovat. Na kovy používáme barvy syntetické, na dřevo, zeď či sádrokarton pak barvy vodou ředitelné.

Barvu můžete koupit ledaskde, třeba v obyčejné drogerii. Větší výběr však budete mít ve specializované prodejně nebo v některém z hobby marketů. Zde se čím dál častěji nachází tónovací centra, ve kterých vám namíchají potřebné množství žádaného odstínu podle vašich představ. Málokdy se laikovi bez dostatečných zkušeností podaří namíchat stejný odstín z bílého základu a tónovací barvy dvakrát po sobě. Stěna vymalovaná takto neladícími odstíny téže barvy nevypadá pěkně a místo radosti z nového designu pokoje vám bude jen ke zlosti. Nezbude vám, než vymalovat znova. Což stojí čas a peníze.

Kromě výběru barvy můžete vybírat i podle dalších kritérií. Velmi oblíbené jsou v současnosti barvy omyvatelné, ale nesyntetické. Jedná se o speciální barvy, které se ředí vodou, ale díky svému složení je lze po zaschnutí omývat vlhkým hadříkem. Hodí se do exponovaných míst například kolem vypínačů, do chodby, dětského pokoje nebo pokud máte doma pejska, který se rád cestou z venku otírá o teď. Správná aplikace takových barev vyžaduje jisté know-how a také zkušenost. Natíraný povrch se musí před samotnou aplikací správně penetrovat, jinak nelze zaručit kýžené vlastnosti omyvatelné barvy. Odporník si s tím hravě poradí.

Stále častěji se také aplikují barvy tabulové, na které je pak možné psát křídami, nebo barvy magnetické. Ty obsahují železo a jimi natřená zeď plní funkce magnetické tabule.

Existují také barvy se třpytkami, barvy, které v noci svítí či dokonce mění svůj odstín.

Takové výrobky nejsou levné a zde se více, než kdekoli jinde, vyplatí pozvat si na jejich aplikaci natěrače, aby částka investovaná do barev nepřišla vniveč. Při objednání natěračských prací si také můžete vymyslet výmalbu vícebarevnou, aktuálním trendem jsou hory či nepravidelné geometrické tvary. Při tvoření takového designu nebo při malování sytými tmavými barvami oceníte práci profesionálního malíře či natěrače, jehož zkušenosti a v neposlední řadě i profesionální vybavení celý proces výmalby výrazně urychlí.