Zateplení fasády domu

Fasáda rodinného i bytového domu podléhá vlivům počasí i času. Na fasádu působí také plísně a řasy. Běžnou kontrolou stavu fasády se přesvědčíte, zda je potřeba naplánovat opravu vzniklých trhlin a dalších poškození. Na odbornou práci si pozvěte stavební firmu, která zjistí rozsah nutných oprav a navrhne řešení. Zároveň s opravou fasády si naplánujte zateplení fasády domu.

Zateplení fasády zásadně zamezí promrzání konstrukce domu a zpomalí únik tepla z interiéru. Tím zlepší domácí tepelnou pohodu a sníží náklady na vytápění. V neposlední řadě zlepší vzhled fasády Vašeho domu a prodlouží její trvanlivost.

V současnosti jsou nejčastěji používané materiály na zateplení fasády minerální vata a polystyren. Práce s pěnovým polystyrenem je snadná a má dobrý poměr užitné hodnoty k ceně. Na starých domech, které mají vlhké stěny je potřeba odstranit vlhkost a poté udělat tepelnou izolaci. V tomto případě se často použije minerální vata, která má i lepší akustické vlastnosti. Minerální vata je dražší než polystyren, a práce s ní je poněkud náročnější. Výhodou je, že najde využití i na nerovinných stěnách.

Na začátku procesu zateplení fasády je příprava stěny domu, která musí být očištěná od špíny, prachu a případně mastnoty. Nerovnosti stěn se musí srovnat. Materiál, který je citlivý na vlhkost je potřeba ošetřit nátěrem proti vlhkosti.