Vymalování stěn nemusí být věda

Nový háv pro stěny

Ať už stavíte nový dům, rekonstruujete ten stávající, provádíte velké změny v bytě nebo jste zkrátka po letech usoudili, že vaše stěny už nevypadají jako nové, je před vámi jasný úkol – nově vymalovat byt či dům. Což ještě nemusí být tak složité. Horší je, pokud usoudíte, že na stěnách už máte tolik starých vrstev barev, že bude nutné jejich oškrábání. Nebo pokud se rozhodnete stávající barvu měnit za úplně jinou. Pak to může být už docela komplikovaný proces, který vás bude stát hodně času, nervů a někdy i peněz. Ale ten výsledek pak bude stát za to.

Příprava před škrábáním

Než začnete se škrábáním, je důležité řádně se na něj připravit. A to nejen psychicky. Celou domácnost byste pečlivě měli zakrýt fóliemi, abyste si nezničili podlahové krytiny, nábytek ani jiné vybavení. Práci si naplánujte podle počasí – nejhorší, co můžete udělat, je škrábat v deštivém, chladném dni.

A nakonec se ujistěte, že máte po ruce všechny pracovní nástroje – tedy zejména speciální škrabku nebo špachtli, malířskou štětku, kbelík na vodu a již zmiňované fólie na zakrytí. Marné není ani obléct si takový oděv, který pak budete moci rovnou vyhodit. A na oči uvítáte ochranné brýle, které ochrání váš zrak.

Škrábání

Přípraveni? Tak se do toho můžete pustit a začít se škrábáním. Pokud je na stěnách tapeta, kterou plánujete likvidovat, můžete se pokusit strhat ji. Nejde-li to, řádně ji rozmáčejte vodou s pomocí malířské štětky. Úplně stejně máčejte i samotné stěny. Doporučuje se namočit vždy jen část zdi, kterou se chystáte oškrábat – pokud byste zmáčeli celý pokoj naráz, tak vám zdi uschnou, než se k nim se škrábáním dostanete. Když je zeď dostatečně mokrá, zkuste ji přejet špachtlí nebo škrabkou. Malba by se měla velmi snadno odlupovat v celých pruzích. Pokud se to neděje, namočte stěnu ještě jednou a znovu to zkuste.

Abyste nepoškodili samotnou zeď, doporučuje se držet škrabku tak, aby vůči stěně byla vždy v úhlu okolo 30 až 45 stupňů. Pokud povrch stěny poškodíte nebo už poškozený je, musíte se připravit na to, že ho před malováním budete muset nejprve vyspravit a řádně uhladit všechny nerovnosti.

Nová výmalba

Oškrábáno? Výborně, to nejhorší už máte za sebou. Teď hlavně větrejte a nechte stěny vysychat. Ideální je škrábat stěny v létě a ve slunném počasí, kde se dá větrat všemi okny, venku není nadměrně vlhko a suchý teplý vzduch stěny brzy a dobře usuší.

Pokud zjistíte, že jsou na stěnách nerovnosti, hluboké rýhy a tak dále, budete je muset nejprve spravit. Někdy stačí použít celulózový tmel, jindy je potřeba celou stěnu vyštukovat. Záleží na jejím stavu. Teprve až tato opravená vrstva opět řádně zaschne, můžete se pustit do malování.

Jedna vrstva barvy obvykle nestačí. Nejlépe to sami poznáte po jejím zaschnutí. Když je suchá (tedy nejdříve po několika hodinách nebo nejlépe až druhý den), namalujte stěny druhou vrstvou. Rohy a hrany se obvykle malují větším či menším štětcem, velké plochy stěn a stropů zase malířským válečkem. Buďte opatrní a nespěchejte, ať si na stěnách neuděláte zbytečné šmouhy, které pak už navěky uvidíte. A zvlášť obezřetní buďte, pokud nanášíte sytou barvu v odstínu jiném než bílá – na ní je vidět každý špatný a odbytý tah.

Přečtěte si také Zahradní jezírko centrem odpočinku nebo Výběr správného bednění – první krok k úspěšné realizaci stavby.

Fotografie