Solární panel na chatičku. Stačí to?

Chatky bez sítí

Důvod, proč se na chaty v současnosti čím dál častěji instalují fotovoltaické panely, je zřejmý. Řada chat je totiž zcela bez inženýrských sítí. Některé stojí v lese, jiné v zahrádkářské kolonii, další na okraji vesnice. A velmi často se stává, že nemají zavedenou ani elektřinu ani v nich není vodovod. Pokud je u takové chatky studna na jejím vlastním pozemku, je to už naprostý luxus, protože máte dostupnou užitkovou vodu. Ale nechat si ji zavést do chaty a pořídit si do studny čerpadlo je už poměrně finančně náročnou záležitostí. I když, pořád je to řešitelné. Pokud ale k pozemku nemáte zavedenou elektřinu, jste v koncích.

Boom fotovoltaiky

Proto se není čemu divit, že majitelé chatek vymýšlejí různé způsoby, jak elektřinu do svých nemovitostí dostat. Svítit si po večer svíčkami a baterkami je sice romantické, ale po nějakém čase vás to zkrátka přestane bavit. Potřebujete mít lednici, chcete se umýt v teplé vodě, chcete si rozsvítit. Takže příchod fotovoltaických panelů se zdál mnoha majitelům chatky jako jedinečná příležitost.

Na rozdíl od rodinného domu takové rekreační chatce zpravidla postačí pouhý jeden fotovoltaický panel. Neposkytne vám luxus plnohodnotné elektřiny, ale základní elektrické přístroje díky němu mohou rázem začít fungovat. Provoz lednice se náhle přesune z říše snů do reality. Můžete si na chatu pořídit mikrovlnnou troubu. Můžete mít žárovky se skutečnými vypínači. Můžete mít zásuvku a třeba si z ní i dobít mobilní telefon. To, co je pro nás v běžném životě normální, se najednou chatařům podařilo získat a jsou z toho nadšení.

Nevýhody v zimě

Běžné malé chatce skutečně postačí jeden až dva fotovoltaické panely a baterie s dostatečnou kapacitou. Nicméně, vystačí to zhruba od jara do podzimu. V zimních měsících fotovoltaika všeobecně nestíhá. Slunečního svitu je málo a výkonnost fotovoltaických panelů klesá. Za den dokážou vyrobit jen zlomek elektrické energie oproti létu.

Proto pokud chatku využíváte i v zimních měsících, musíte se velmi rychle naučit lépe hospodařit s energiemi. Zbytečně nesvítit, spotřebiče využívat pouze při slunečním svitu a myslet na nějakou tu rezervu pro večer. Fotovoltaika je úžasný vynález, ale má své mouchy.

Proto pokud sháníte chatičku a zaujala vás nějaká s výhradně fotovoltaickým zdrojem elektřiny, myslete nejen na letní pohodu, ale i na zimu. Na tu nejspíš budete potřebovat i jiný zdroj elektřiny. A nebo se budete muset obejít téměř bez ní.

Přečtěte si také Nová kuchyňská linka nebo rekonstrukce kuchyně? nebo Výběr správného bednění – první krok k úspěšné realizaci stavby

Fotografie