Výhody a nevýhody chytrých domácností

Moderní technologie

V takovémto typu domácnosti se nacházejí různá zařízení a systémy, které jsou navzájem propojené přes domácí síť a jsou napojené i na internet, takže umožňují řízení a monitorování nejrůznějších domácích zařízení a procesů na dálku. To znamená, že různé procesy ve svém domě můžete ovládat, aniž byste vstali z pohovky nebo třeba na dálku z kanceláře, ještě než přijedete domů. Stačí vám k tomu mít po ruce nějaké mobilní zařízení, například smartphone nebo tablet. A co víc, většinu chytrých domácností můžete ovládat i s pomocí různých hlasových asistentů (například Amazon Alexa nebo Google Assistant), kteří vám to ještě víc usnadní.

Výhody chytré domácnosti

Důvodem, proč si lidé nejčastěji nechávají svou klasickou domácnost předělat na chytrou, je, že je to pak pro ně snadné a pohodlné. Díky moderním technologiím je možné velmi rychle a snadno ovládat všechna myslitelná zařízení v domácnosti, a to i z dálky nebo bez nutnosti zapínat a ovládat je ručně.

Systémy pro chytré domácnosti jsou výhodné i v tom, že obvykle umožňují vzdálené sledování domu, a to prostřednictvím bezpečnostních kamer nebo různých senzorů. Díky tomu je dům ve větším bezpečí a chráněnější proti zlodějům.

Nakonec platí, že ačkoliv pořizovací náklady na chytrou domácnost a instalaci technologií bývají dost vysoké, tak investice se vám už po relativně krátkém čase může vrátit. Chytré domácnosti totiž obvykle dokážou snížit spotřebu energie a tedy i náklady na elektřinu či vytápění.

Nevýhody chytré domácnosti

Hlavní nevýhodou je, že si na chytrou domácnost musíte nejprve zvyknout. Zpočátku budete mít tendenci všude klasicky chodit a vše ručně zapínat, ovládání na dálku vám přijde nepřirozené. Stejně tak se budete muset sžít s myšlenkou, že chytrá domácnost je bezpečná – což mnoho lidí odmítá a bojí se, že technologie jsou zvenčí napadnutelné například hackerem. Což samozřejmě nelze vyloučit.

Hlavním negativem při zařizování chytré domácnosti je pak hlavně cena. Která je v současnosti hodně vysoká. Záleží samozřejmě na tom, co vše si doma přejete mít, ale i skromné požadavky jsou v tuto chvíli drahé. Zařízení a systémy chytré domácnosti mohou být nákladnější než tradiční zařízení. V některých případech může být nutné i investovat do úprav domu, aby byl propojen s chytrými zařízeními.

Elektřina a internet

Velkou nevýhodou chytré domácnosti je také to, že je zcela závislá na elektřině a také na internetovém připojení. Vypnou-li vám elektřinu a nemáte-li náhradní zdroj, skončili jste. Totéž se týká i výpadku internetu. Pak se rázem vracíte ke klasické, hloupé domácnosti, což pro vás jistě bude velký šok.

Přečtěte si také Zateplení fasády domu nebo Zahradní jezírko centrem odpočinku.

Fotografie