Jaké technologie by vám doma neměly chybět?

Robotičtí pomocníci

Tak daleko, aby nám domů přicházela poklidit robotická uklízečka, ještě nejsme. Ale některé přístroje už nesou označení robot a umí toho skutečně hodně, a to aniž by potřebovaly lidskou pomoc či ovládání člověkem. Zapnete je a pak už je jen necháte dělat jejich práci, v níž pokračují, dokud není hotová. Před deseti či dvaceti lety by se jednalo o výjev z říše sci-fi.

Dnes je to pro mnoho lidí naprosto normální. Mají doma robotický vysavač, po zahradě jim jezdí robotická sekačka, dno bazénu jim vysává robot, další robot jim pomáhá v kuchyni. Není na tom už nic zvláštního a jedná se o pomocníky, které dokážou ušetřit spoustu času.

Internetová domácnost

Domácnosti budoucnosti budou pravděpodobně chytré. Už nyní se tento trend objevuje a spousta lidí touží po své chytré domácnosti a chytrých spotřebičích. Dnes jde ale stále ještě o nákladnou záležitost. A přesto nemusíte zůstávat pozadu a můžete si pořídit řadu chytrých spotřebičů a přístrojů, které vám zjednoduší život a zaženou nudu.

Základem je v takovém případě kvalitní internetové připojení. Na jeho základě pak můžete mít nejen připojené své mobily, tablety a notebooky, ale připojíte i svou chytrou televizi, která vám dává velké možnosti využití. I leckteré herní konzole dnes potřebují internet, aby vám poskytly plnohodnotnou zábavu. Sníte o virtuální realitě? Ani brýle pro ni určené se bez internetového připojení neobejdou.

Internet potřebují i různé systémy pro zabezpečení domácnosti, s jeho pomocí můžete na dálku ovládat nabíjecí stanici pro elektromobil a tak dále.

Solární panely

Třetím typem technologií, které by dnes v moderní domácnosti neměly chybět, jsou obnovitelné zdroje. Neboli fotovoltaická elektrárna, solární panely pro ohřev vody a případně také tepelné čerpadlo. Nemusíte mít všechny a nejspíš všechny ani nepotřebujete. Ale mnoha lidem se vyplatí některou z nich začít využívat.

Obnáší to nemalou počáteční investici, ale při chytrém výběru kvalitních dílů vám solární či fotovoltaické panely budou sloužit dlouhá léta. Případně zvolíte tepelné čerpadlo, které má také dlouhou životnost a leckdy velmi jednoduchou instalaci.

Jelikož dnes nikdo neví, jak to bude do budoucna s dostupností energií, jejich cenami, leckdo nás straší s black outem a ropa a plyn mohou jednoho dne dojít – tak vlastní malá ostrovní elektrárna a vlastní systém pro ohřev vody a vytápění jsou zajímavou alternativou a jistotou na horší časy.

Přečtěte si také Fotovoltaika na střeše může být i riziko nebo Výhody a nevýhody chytrých domácností

Fotografie