Fotovoltaika na střeše může být i riziko

Levná VS kvalitní

Fotovoltaika je poměrně novou technologií, která stále prochází překotným vývojem. A protože je nová, je i drahá. Na běžný rodinný dům budete potřebovat fotovoltaické panely, baterie a další vybavení nejméně za půl milionu korun. Což není málo a většina lidí na to nemá – takže si musí nejprve půjčit. Bohužel, řada lidí se rozhodne ušetřit a sáhnou po těch nejlevnějších typech výrobků – aby se jim investice co nejdřív vrátila. Nikdo jim ale nezaručí, že ty nejlevnější jsou nejkvalitnější. Bohužel obvykle pocházejí z východní Asie a tam člověk nikdy neví, jaká je kvalita, jaká životnost a jaké chyby se mohou v takové technologii skoro vzápětí vyskytnout.

Zatížení pro střechu

Dalším rizikem montáže fotovoltaických panelů na střechu rodinných domů je, že tyto panely jsou těžké. A to hodně. Vyrábějí se z křemíku, takže nejsou lehoučké jako solární panely určené pro ohřev vody. Každý panel může vážit 20 kilogramů i víc. Čím větší fotovoltaické panely si koupíte, tím jsou těžší. Takže než uděláte zbrklý nákup, měli byste zvážit, jestli to vaše střecha zvládne a v jakém je stavu. Abyste pak nesplakali nad výdělkem, až vám panely střechou jednou propadnou.

Riziko požáru

V poslední době je čas od času slyšet o tom, že hasiči vyjížděli k domu, na němž vzplála fotovoltaika. Zdá se vám, že takových případů přibývá? Nemýlíte se. A profesionálové se obávají, že jich bude čím dál víc. Je to zejména proto, že lidé si kupují méně kvalitní součástky fotovoltaické elektrárny, které mají kratší životnost nebo větší chybovost. Dalším rizikem je, že po instalaci má dojít ke kontrole revizním technikem – ale řada jich píše revize „od stolu“ bez kontroly reálného stavu, takže případná chyba není odhalena včas. A zatřetí – jakmile začne jednou fotovoltaika hořet, už ji jen tak neuhasíte. I když ji odpojíte od sítě, pořád je v ní elektřina. A jak známo, ta se hasí dost špatně – takže to může skončit totální zkázou celého domu.

Pravidelná kontrola

Další chybou, kterou mnoho majitelů fotovoltaických panelů dělá, je, že je správně neudržují, nestarají se o ně a nenechávají je pravidelně kontrolovat. Pokud by to dělali, technik by včas odhalil chybu, která by potenciálně mohla způsobit požár nebo znemožnit výrobu elektřiny. Aby lidé ušetřili, neřeší to. Někteří mají dokonce pocit, že tato technologie je zcela bezúdržbová. Ale tak to bohužel není.

Přečtěte si také Výhody a nevýhody chytrých domácností nebo Zahradní jezírko centrem odpočinku

Fotografie