K novému domu, nová zahrada

Splnili jste si svůj sen a vlastními silami či za pomoci odborné firmy jste si postavili vlastní rodinný domek? Perfektně jste si ho zařídili, ale stále k dokonalosti něco schází? Nejspíš to bude chybějící upravené okolí stavby, na které se mnohdy zapomíná. Majitelé nemají čas se během zařizování interiéru starat o zkrášlení okolí domku a nechávají ho pouze zarůst travou. Vytvoření pěkné zahrady přitom nemusí být nic náročného a ani příliš drahého. Stačí si k tomu přizvat odbornou zahradnickou firmu.

Vše začíná vytvořením projektu

U nového domu máte obrovskou výhodu, že okolní terén bývá bez jakýchkoliv úprav. Nemusíte se tedy při snění o zahradě nechat čímkoliv omezovat. Vymýšlet ovšem naprosté nesmysly se také z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Pokud oslovíte zahradní firmu Údržba zeleně Brno, nejprve vám bude vytvořen projekt zohledňující všechny vaše vznesené požadavky. Až pokud s ním budete spokojeni, může dojít k realizaci nové zahrady.

Provádění základních terénních úprav

Důležité je nejprve připravit podmínky pro vznik pěkné a snadno udržovatelné zahrady. Realizace tak musí začít základními terénními úpravami - případným odplevelením pozemku někdy i v odstranění znehodnocené zeminy a případně doplnění nové, která obsahuje plno živin, aby rostliny dobře prospívaly.

Vytvoření jezírek, skalek a osazení stromků

Po základní úpravě terénu následují další hrubší práce. Pokud se v projektu vaší zahrady počítá s umístěním skalky, jezírka či dalších speciálních prvků, mezi které patří například i zavlažování, musí dojít v této fázi k jejich realizaci. Stejně tak dochází k výsadbě případných stromků a keřů.

Výsev trávníku či položení travních koberců

Jednou z posledních částí vytvoření nové zahrady k novému domu je pochopitelně zakládání trávníků. Pokud vše chcete trochu uspíšit, může vám firma udrzbazelenebrno.cz položit již předpěstované travní koberce. Při správné údržbě může zahrada neustále vypadat krásně a zlepšovat vám náladu.

Výsadba okrasných rostlin pro dokonalý dojem

Po dokončení hrubých prací se dostáváme k jemným detailům, které udělají velký rozdíl v celkovém vzhledu zahrady. Okrasné rostliny jsou tím pravým prvkem, který zvýrazní krásu vašeho venkovního prostoru. Při výsadbě okrasných rostlin je důležité zvážit nejen estetický vzhled, ale také potřeby jednotlivých druhů.

Vytvoření venkovního posezení a relaxačního koutku

Každá zahrada by měla nabízet místo, kde si můžete odpočinout, relaxovat a trávit čas s rodinou a přáteli. Venkovní posezení, terasa nebo altánek jsou ideálním řešením. Vaše zahrada se stane skvělým místem pro grilování, večerní večírky nebo jednoduše pro čtení knihy v klidu a tichu. Navíc, pokud máte rádi zahradní práce, můžete si vytvořit i svůj vlastní zeleninový a bylinkový záhon, který vám bude poskytovat čerstvé suroviny přímo z vlastního pozemku.

Úpravy pro zajištění snadné údržby

I ta nejkrásnější zahrada bude ztrácet na svém půvabu, pokud se o ni nebudete dostatečně starat. Aby se minimalizovala náročnost na údržbu, můžete zvážit různá řešení. Například instalace automatického zavlažovacího systému zajistí, že vaše rostliny budou vždy dostatečně zalité, aniž byste museli trávit hodiny se zahradní hadicí v ruce. Další možností je volba trvalých krytů půdy, které potlačí růst plevelů a zároveň udrží vlhkost. To výrazně usnadní péči o zahradu.

Osobní dotek a dekorace

Každá zahrada by měla odrážet osobnost majitelů. Přidání osobního doteku do zahrady je důležité pro vytvoření prostoru, který vám bude připomínat, že jste doma. Můžete zvážit umístění soch, keramiky, venkovního osvětlení nebo dokonce vytvořit vlastní zahradní umělecká díla. Nechte svou kreativitu volný průběh a udělejte z vaší zahrady místo, které budete moci s hrdostí nazývat svým vlastním rájem.

Zahradní osvětlení pro večerní atmosféru

Zahrada může být krásná nejen ve dne, ale i v noci. Správné osvětlení může změnit atmosféru a poskytovat zahradě útulný vzhled i po západu slunce. Výběr venkovního osvětlení závisí na vašich preferencích, ale můžete zvážit instalaci světelných řetězů, solárních svítidel nebo zemního osvětlení. Večery strávené ve zrekonstruované zahradě budou také magické a nezapomenutelné.

Přečtěte si také Nová kuchyňská linka nebo rekonstrukce kuchyně? nebo Z čeho postavit dům?

Fotografie