Fasáda ze sádrokartonu? Proč ne!

Novinky ve stavebnictví

Ve stavebnictví se každou chvíli objevují nějaké nové materiály, neotřelé nápady a zajímavé postupy. 3D tisk se už na stavbách používá docela běžně. Vizualizace s pomocí chytrých programů také. Stavařům začínají mnohdy pomáhat roboti. A celý obor se díky digitalizaci a novým technologiím rychle posouvá kupředu. Plus se architekti snaží neustále překvapovat nečekanými kombinacemi materiálů a tvarů.

Sádrokartonová fasáda

Své o tom vědí obyvatelé Bangkoku. Jistě, v Bangkoku je možné všelicos. Ale mohou tamní architekti poručit větru a dešti? Kdoví. Ale faktem je, že postavili společenskou budovu pro místní majetné obyvatele, která má elegantní a na mnoha místech zaoblené tvary, špice a je inspirována slavnou horou Mont Blanc. Podobně jako ona je také její fasáda zvnějšku celá bílý. Na čemž by ještě nebylo nic zvláštního. Zajímavější je, že je ze sádrokartonu.

Výpomoc sklem

Samotný sádrokarton dešti neodolá. Jak plyne z jeho názvu, tvoří ho sádra a karton, což není pro vnější užití dobrá kombinace. Ale možná víte, že existují sádrokartonové desky vhodné do místností, kde je zvýšená vlhkost – třeba v koupelnách. Takové desky mají speciální nátěr. A architekti v Bangkoku došli ještě dál – fasádu vytvořili ze sádrokartonových desek, jejichž vnitřek tvoří speciální skelná vlákna. Díky tomu jsou desky mnohem odolnější. A na povrchu najdeme zase vrstvičku ze skelné výztužné rohože. Výsledkem jsou tak zářivě bílé sádrokartonové desky, které mají nečekanou odolnost, nevadí jim déšť, vítr slunce a ani případný požár.

Budoucnost sádrokartonu

Sami architekti přiznali, že fasádu ze sádrokartonu navrhovali poprvé. A premiéra to byla i pro stavaře. U tohoto typu moderní budovy s mnoha zakřiveními šĺo navíc o technicky náročnou práci. Ale už samotný nápad je zajímavý. Ukazuje, že sádrokarton může mít mnohem širší možnosti využití, než se dosud myslelo. Pokud vás tedy zláká mít fasádu ze sádrokartonu, už víte, po jakém jeho typu sáhnout.

Historický posun

Pro použití sádrokartonu se jedná o velký posun kupředu. Tento materiál přitom vznikl již v roce 1894, kdy na princip lisování sádry mezi dvě kartonové desky přišel Američan Augustine Sackett. Ve velkém se sádrokarton začal vyrábět v roce 1901 a stal se velmi oblíbeným materiálem pro stavbu interiérů, používá se k zateplování stropů, dá se různě řezat a pomáhá tvořit v interiérech zajímavé tvary.

Přečtěte si také Nová kuchyňská linka nebo rekonstrukce kuchyně? nebo Z čeho postavit dům?

Fotografie