Nýtování

Nýtování je metoda tvorby nerozebíratelných spojů. Existuje několik typů a postupů nýtování. Nýtování za tepla je, řekněme, poněkud zastaralou metodou, která se dnes používá při rekonstrukcích historických objektů, jako jsou mosty nebo jiné kovové konstrukce. Provádění těchto postupů v domácím prostředí by bylo příliš náročné i finančně nákladné.

Domácí kutil si vystačí s nýtováním zastudena. Ekvivalentem je potom svařování, ale jak si řekneme dále, i to je ve srovnání s nýtováním zbytečně složité.

K nýtování zastudena potřebujeme sice také určité vybavení, jeho pořízení však není nijak extrémně finančně náročné a navíc nevyžaduje tolik praxe a zručnosti ho správně a efektivně použít.

K vlastnímu nýtování potřebujeme nějaký spojovací materiál a kleště. Existuje mnoho druhů nýtů, které se samozřejmě liší svým použitím a s tím souvisí také jejich tvar, velikost a zvolený materiál. Obyčejné nýty slouží k trvalému spojování.

Sofistikovanější uplatnění mají nýtovací matice. Na vnitřní straně mají závit, takže spoj lze sešroubovat. Samozřejmě i parametry matic se liší. Různí se jejich délka, průměr, typ hlavice, použitý materiál. Můžeme si tedy vybrat přesně to, co pro svou práci potřebujeme. Pro nýtování v domácí dílně se zpravidla hodí hliníkové nýtovací matice. Jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje a samozřejmě odolávají korozi.

Nýtovací kleště se vyrábí v takových rozměrech jako spojovací materiál. Pro malé nýty a nýtovací matice do 5 mm stačí ruční manuální kleště. Pro instalaci matic s větším průměrem už potřebujeme kleště pákové nebo pneumaticko-hydraulické, které jsou schopny vyvinout větší tlak, než člověk. Nejefektivnější jsou kleště akumulátorové, které zvládnou nahradit i kleště pneumatické, samozřejmě máme-li příslušný správný rozměr. U tohoto typu jsme limitování pouze nabitou či vybitou baterií.

Nabídka spojovacího materiálu i kleští k nýtování je široká. Dobrý prodejce Vám rád poradí, které zboží vybrat, abyste byli spokojeni a mohli svůj projekt zdárně dokončit.