Jaký podlahový potěr zvolit pro podlahové topení

Rozhodli jste se do svého nového domečku pořídit podlahové topení, teď ale tápete, jaký potěr použít. Pravděpodobně se budete rozhodovat mezi klasickou betonovou a litou anhydritovou podlahou a položíte si otázku, co je pro pokládku na tento druh vyhřívání nejvhodnější. Litá podlaha nebo klasický cementový potěr?

Betonová podlaha - klasický zavlhčený cementový potěr s plastifikátorem, lze samozřejmě pro pokládku na podlahové topení použít. Teplo ale pomaleji akumuluje a doba náběhu teploty je pomalejší. Takové cementové podlahy však nejsou nijak náchylné na extrémně vlhké prostředí, takže jsou výborné pro použití například kolem bazénu. Po jeho aplikaci ale nemůžeme nikterak urychlit vysychání pomocí podlahového topení. Naopak při topné zkoušce dochází takřka vždy při dosušení cementové podlahy k dotvarování ve formě zvednutých pružících rohů. Sanace je pak velice náročná a nákladná.

Lité podlahy jsou považovány za moderní a revoluční technologii, která umožňuje zkrátit dobu pokládky podlahy a tím pochopitelně i výstavby. V současné době jsou nejžádanější hrubou podlahou. Pochozí je již po 24 až 48 hodinách. V mnoha případech anhydritový potěr stavbu také zlevní. Není třeba provádět dilataci v ploše a pokládá se v menší tloušťce. Vyniká především svou minimální roztažností, skvělou tepelnou vodivostí a rovnoměrným prohříváním. Doba vysychání lité anhydritové podlahy se dá zkrátit vysušováním pomocí podlahového topení. Pro podlahové vytápění je tedy ideálním řešením. Směs výborně zatéká okolo trubek podlahového topení. Uvádí se, že použití anhydritového potěru ušetří až 30 % nákladů na podlahové vytápění. Po vylití totiž v podlaze nezůstávají vzduchové dutiny a tak se materiál prohřeje až o 40 % rychleji než betonová podlaha o stejné tloušťce. Díky samonivelačnímu efektu navíc není třeba další vyrovnávací vrstvy. Samotná realizace je čistá a bezprašná. Jsou skvělé jako podklad pro dlažby, koberce, lino i plovoucí podlahy. Typicky se anhydritové podlahy používají v rodinných a bytových domech, kancelářských prostorách i obchodních domech. Vhodné jsou i pro použití v halách a skladových prostorách s menším zatížením. Dobrou volbou nebudou pouze pro použití v exteriérech, ani v prostorách s trvale vysokou vlhkostí.

Pokud uvažujete o aplikaci anhydritové podlahy, ale ještě stále máte nějaké dotazy, obraťte se na odborníky z firmy Tokarex. Rádi vám vše zodpoví a jedinečnou anhydridovou podlahu zrealizují i na vaší stavbě.