Domy z konopného betonu

V celé EU stojí několik stovek domů z konopí. Domy z konopného betonu jsou u nás zatím vzácností, materiál - konopné pazdeří není tolik k dostání.

Konopnému betonu se říká HempCrete a tvoří jej směs pazdeří, tedy vnitřků stonku rostliny, dále hašené a hydraulické vápno, voda a cement. Pro stavbu jednoho domu je potřeba zhruba 12-15 tun pazdeří, což vyprodukuje zhruba 2 hektarové pole konopí.

Materiál má řadu výhod. Jakých? Stavba je takzvaně difúzně otevřená. Zkrátka ji netrápí plísně. Konopný beton je recyklovatelný, má vysokou tepelnou i zvukovou izolaci a tepelnou setrvačnost. Majitele netrápí tepelné mosty.

Obrovskou výhodou je také rychlost výstavby. V čase postačí na konstrukci ze dřeva zhruba dva týdny s ohledem na počet pracovníků. Další zhruba čtyři týdny následuje vylévání betonu. Velmi rychle tvrdne. Směs je odolná vůči škůdcům, plísním i ohni. Po dvanácti hodinách od vylití je možné sundat bednění a posunout ho.

Jestli na nosné konstrukci jsou připravené rozvody elektřiny a vody, ani to není problém. Po sejmutí bednění není třeba nic zasekávat. Dá se říci, že se jedná o monolit. Vše se odlévá do bednění z OSB desek, jež vydrží tlak. Materiál na stavbu se liší jen poměrem pazdeří a s ohledem na výstavbu vnějších zdí, izolace střechy nebo podlahy. Co se týče technologie, jedná se o skutečně jednoduchou stavbu.

Jaké jsou další důležité vlastnosti konopného pazdeří? Obsahuje velké množství kysličníku křemičitého a po smíchání s vápnem dochází k vysoké mineralizaci. Doslova se časem mění v kámen. Navíc během tohoto zpevňování materiál vysává ze vzduchu oxid uhličitý a čistí tak vzduch.

Dům z konopného betonu je tak příjemnou alternativou stavbám z klasického materiálu a doplňuje domy v zemi, slaměné domy a další.

Zdroj: http://www.bydlet.cz/382199-dum-z-konopneho-betonu-casem-dokonce-zkameni/.