Výběr správné podlahy na terasu

Materiál k vybudování terasy vybíráme nejen podle typu materiálu a kvalitě, ale také podle financí. Na terasu nejčastěji volíme materiály jako dřevo, kámen, dlažba a materiál woodplastic.

Terasu bychom měli také ladit s domem. Například ke staré roubence nepořídíme leštěnou dlažbu, ale u moderní stavby bude vypadat výborně. Pokud však nechcete ani do budoucna terasu zastřešit, kámen a dlažbu si i u moderní stavby rozmyslete. Tyto materiály v létě akumulují teplo a nedá se na ně při velmi horkém počasí vůbec stoupnout. V noci pak teplo nepříjemně vypouštějí do interiéru a velmi ubírají vodu z keramických květníků, pokud Vám leží na dlaždicích. V tomto případě bývá nejlepším řešením dřevo nebo woodplastic, který je vyráběn z evropských dřevin a polymeru. Jestli se rozhodnete pořídit si dřevo, tak počítejte s každoroční údržbou. U materiálů z různých prvků zase pozor na napodobeniny. Originální woodplastic má poměr dřevité části a polymeru 60% až 70% ve prospěch dřeva a jen 30% až 40% polymeru. U náhražek je poměr přesně opačný.

Nejvíce se doporučuje tuzemský akát a exotické dřeviny typu ipe, bangkirai, jatoba, merbau či tatajuba. Ovšem ani u těchto dřevin nemáte záruku, že vždy dokážou odolat různým výkyvům. Nejlepší dřeviny jsou takové, které jsou zvyklé na drsné podmínky Kanady či Sibiře, tedy borovice nebo modříny. Někdy je doporučováno i cedrové dřevo, neboť je odolné proti škůdcům a je velmi pevné. Teak, ze kterého se vyrábí zahradní nábytek není na terasu příliš doporučován.

Na materiál woodplastic výrobce dává 25 let záruku. O tento typ materiálu se nemusíte příliš starat. Žádné natírání a žádná impregnace. Ocení ho i rodiče a majitelé bazénů. Je protiskluzný, nevadí mu chlór, sůl, není potřeba spádovat a ani stojací voda mu nevadí. Nehrozí zde ani nebezpečí třísek a přehřátí povrchu.

Velmi oblíbenými materiály na terasy patří také dlažba či kámen. Dlažba by měla být mrazuvzdorná a odpovídat normě ČSN EN 14411, protiskluznost se dělí do skupin R9 – R13 a čím vyšší hodnota je, tím je dlažba méně kluzká. Před pokládkou je nutné zabezpečit kvalitní podloží. Dlažbu můžete pokládat na propustnou nebo nepropustnou plochu. Pro menší terasu se většinou používá nepropustný betonový podklad a dlažba se lepí. To však může znamenat zvýšené riziko poškození mrazem. Další variantou je pokládka pomocí gumových či plastových terčů. Voda odtéká pod dlaždicemi a dlažba se nespáruje.