Jak vymalovat sádrokartonové zdi?

Sádrokarton dnes najdeme snad v každé domácnosti ať už v podobě předsazených stěnsnížených stropů, či stěny rozdělující místnosti. I přes všechny jeho nesporné výhody, mohou nastat potíže s jeho vymalováním.

Zažili jste již někdy, že jste se malovali sádrokartonovou zeď a ona byla pořád flekatá i po několika poctivých nátěrech? I přesto, že je povrch desek úplně rovný, a tudíž se zdá, že bude jeho výmalba hotová raz dva, nemusí tomu být vždycky tak. Přinášíme vám zaručené tipy, jak postupovat, abyste se vyhnuli nežádoucím komplikacím.

Na vině může být i nesprávná montáž

I když se to nezdá, i nesprávná montáž sádrokartonu může způsobit potíže s následnou výmalbou. Pokud jste totiž spoje nezatmelili pořádně či je špatně vybrousili, projeví se tyto nedostatky i po několika nátěrech barvy. Tomu se však vyhnete, pokud si na sádrokartonářské práce povoláte zkušené odborníky, kteří přesně vědí co a jak.

Pokud však na sádrokartonu objevíte rýhy způsobené broušením, nejlépe uděláte, když je zabrousíte hrubým smirkovým papírem úplně do hladka.

Nezapomeňte na penetraci

Po upravení povrchu do hladká zeď před výmalbou přetřete penetračním nátěrem, a to zejména pokud se chystáte malovat sádrokarton jinou barvou, než pouze bílou. Tento nátěr pomůže barvě, aby se na stěně lépe a rovnoměrněji uchytila.

Připravte se na více nátěrů

U bílé barvy vám budou bohatě stačit dva nátěry. Pokud je provedete poctivě a zeď si před výmalbou řádně upravíte, neměly by nastat žádné komplikace. Pokud se však pouštíte do sytých, tmavých odstínů, připravte se na více nátěrů. Pro dosažení požadovaného vzhledu může být potřeba až tří nebo čtyř nátěrů.