Plastová okna do pasivního domu

V dnešní době, kdy dochází k neustálému zdražování energií, se čím dál častěji setkáváme se stavbou nízkoenergetických nebo pasivních domů. Pasivní domy jsou stavěny z materiálů, které jsou schopny utěsnit dům do neprodyšné obálky, aby nedocházelo k úniku tepla. Zároveň jsou vybaveny ventilačním systémem, který odvětrává vydýchaný teplý vzduch s prachem a bakteriemi a mění ho za čerstvý vzduch zvenku. Aby se zachovala ekonomická výhodnost, součástí celého systému je tepelný výměník (rekuperace), který odnímá teplo vzduchu zevnitř a předává ho chladnému vzduchu zvenku.

Velmi důležitým prvkem při zachování výhod a především funkčnosti pasivního domu jsou okna. Jejich správný výběr, velikost a umístění je naprosto klíčové. Pořízením nekvalitních levných oken neušetříte, naopak, systém nebude správně fungovat a vy se při placení účtů za teplo nebudete stačit divit.

Ideální volbou pro pasivní domy jsou okna plastová. Ale ne všechna plastová okna se pro to hodí. Podmínkou jsou trojskla vyplněná kvalitním inertním plynem, která zajistí, že teplo nebude unikat. Důležité je zajímat se i o to, zda má okno dostatečnou hodnotu propustnosti slunečního záření.

Zkušený architekt nebo projektant by měl být schopen s výběrem vhodných plastových oken poradit a zároveň určit jaké parametry by měli splňovat. Také navrhne nejvýhodnější umístění oken na zdech domu a posoudí jejich velikost. Zbytečně velká plocha oken může v létě vést k nežádoucímu přehřívání prostoru a v zimě naopak ke zbytečným tepelným ztrátám. Obecně platí, že k přirozenému osvětlení interiéru stačí, aby plocha oken tvořila ¼ až 1/6 plochy podlahy místnosti.

Další z výhod plastových oken je jejich variabilita co se barev, designu i ceny týče. Tak můžete mít dům pasivní i pěkný na pohled, zkrátka přesně podle vašeho vkusu.

Montáž oken zkušenou firmou je tou poslední kapkou k vaší naprosté spokojenosti. Při neodborné montáži můžou vnikat problémová místa i u nejkvalitnějších oken. Je-li před vámi stavba pasivního domu, obraťte se na naši pobočku v Ostravě, rádi vám s výběrem a montáží pomůžeme.