Nejlepší nově postavený dům na světě

Mezinárodní komise rozhodla, že nejlepší nově postavený dům na světě, je dům architekta Davida Chipperfielda, stojící v anglickém hrabství Oxfordshire u města Henley nad Temží. Dům uspěl v konkurenci všech novostaveb postavených v uplynulých pěti letech.
Oceněný dům Fayland House si nechal postavit realitní magnát a multimilionář Mike Spink a jeho žena Maria. Dům leží na pozemku zabírající 20 hektarů, místo původní usedlosti se 20. století, kterou nechali majitelé zbořit.

Usedlost měla sice osm budov včetně stájí, posilovny, skleníku a venkovního bazénu, ale majitelé si přáli nové moderní venkovské sídlo pro náročné, obklopené kopci a divokými loukami, kde se pase vlastní stádo krav.
Dům byl postaven v roce 2013 a připomíná krematorium, případně válečný bunkr. Jedná se o budovu s podlouhlým tvarem a plochou střechou s třemi ložnicemi. Futuristický dům tak v ničem nepřipomíná velkolepé panské sídlo, ani příliš okázalou vilu
Právě strohou, jednotnou fasádu, náročný komplikovaný design, dokonalé detaily a asymetričnost jednopodlažní stavby, která ukazuje nadčasový klasicismus, ocenila mezinárodní komise. Dům tak získal titul Nejlepšího nově postaveného domu na světě za posledních pět let.
Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/nejlepsi-dum-na-svete-05/architektura.aspx?c=A150721_172220_architektura_web.